+90 545 969 90 76
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Nikola TESLA

02 Ekim 2021
102 kez görüntülendi
Nikola TESLA

Nikola TESLA, Sırp-Amerikalı mühendis ve fizikçidir. 1856-1943 yıllarına arasında yaşamış bir bilim adamıdır. Bunun yanında büyük bir mucittir. Bununla birlikte elektrik enerjisi üretimi, iletimi ve uygulanmasında onlarca atılım yapmıştır. Ayrıca ilk kez alternatif akım (AC) motorunu icat etmiştir. AC üretim ve iletim teknolojisini geliştirmiştir. İcatları maalesef uzun vadeli finansal başarı sağlayamamıştır.

Nikola Tesla’nın İlk Yılları

Nikola Tesla, 1856’da, o zamanlar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir parçası olan Hırvatistan’ın Smiljan kentinde doğdu. Böylece babası Sırp Ortodoks kilisesinde rahipti ve annesi ailenin çiftliğini yönetiyordu. 1863’te Tesla’nın kardeşi Daniel bir binicilik kazasında öldü. Kaybın şoku, yaşam boyu süren akıl hastalıklarının ilk belirtilerini yaşadı. Bu olan vizyonlar gördüğünü bildiren 7 yaşındaki Tesla’yı tedirgin etti.

Biliyor musun? 1890’larda Mark Twain, mucit Nikola Tesla ile bir dostluk kurdu. Böylece Twain, 1894’te Tesla’nın büyük Amerikalı yazarıdır. Fosforlu ışıkla aydınlatılan ilk fotoğraflardan birinde fotoğrafladığı laboratuvarında sık sık ziyaret etti.

Tesla, Graz Teknik Üniversitesi’nde matematik ve fizik ve Prag Üniversitesi’nde felsefe okudu. 1882’de bir yürüyüş sırasında buluş yaptı. Yolun kumunda dönen elektromıknatıslarının ilk çizimlerini yaparak fırçasız bir AC motor fikrini buldu. O yılın ilerleyen saatlerinde Paris’e taşınmıştır. Ve Continental Edison Company ile doğru akım (DC) elektrik santrallerini onarmak için bir iş buldu. Böylece iki yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Nikola Tesla ve Thomas Edison

Tesla 1884’te New York’a geldi ve Thomas Edison’un Manhattan merkezinde mühendis olarak işe alındı. Sonrasında orada bir yıl çalışarak Edison’u çalışkanlığı ve yaratıcılığıyla etkiledi. Bir noktada Edison, Tesla’ya DC dinamoları için geliştirilmiş bir tasarım için 50.000 dolar ödeyeceğini söyledi. Aylarca süren deneylerden sonra Tesla bir çözüm sundu ve parayı istedi. Edison, “Tesla, Amerikan mizahımızı anlamıyorsun” diyerek itiraz etti. Tesla kısa süre sonra istifa etti.

Nikola Tesla ve Thomas Edison
Nikola Tesla ve Thomas Edison

Nikola Tesla ve Westinghouse

Kendi Tesla Electric Light Company’yi kurmak için başarısız bir girişim yaşamıştır. Ve günde 2 dolara hendek kazmaktan sonra Tesla, alternatif akım konusundaki araştırmasını desteklemek için destekçiler bulmuştur. 1887 ve 1888’de icatları için 30’dan fazla patent almış ve çalışmaları hakkında Amerikan Elektrik Mühendisleri Enstitüsü’ne hitap etmeye davet edilmiştir. Konuşması, Boston yakınlarında ilk AC güç sistemini başlatan ve Edison’un “Akımlar Savaşı’nda en büyük rakibi olan mucit George Westinghouse ‘un dikkatini çekti. Yine konu ile ilgili olduğunu düşündüğümüz ‘Manyetizma‘ makalemizi okuyabilirsiniz.

Westinghouse, Tesla’yı işe aldı, AC motorunun patentlerini aldı ve ona kendi laboratuvarını verdi. 1890’da Edison, hüküm giymiş bir New York katilinin AC ile çalışan bir elektrikli sandalyede idam edilmesini ayarlamıştır. Westinghouse standardının ne kadar tehlikeli olabileceğini göstermek için tasarlanmış bir numara.

Westinghouse ‘un telif ücretleriyle şamandıra, Tesla yine kendi başına vurdu. Ancak Westinghouse kısa süre sonra destekçileri tarafından Tesla’nın telif haklarından feragat etmiştir. Sonrasında sözleşmelerini yeniden müzakere etmeye zorlanmıştır.

1890’larda Tesla, elektrikli osilatörler, sayaçlar icat etmiştir. Ayrıca geliştirilmiş ışıklar ve Tesla bobini olarak bilinen yüksek voltajlı transformatörü icat etmiştir. Manyetik bobin ve hesapları hakkında bilgi için ‘Elektromanyetik Bobin‘ makalemizi okuyabilirsiniz. Ayrıca X-ışınları ile deneyler yaptı, Guglielmo Marconi’den iki yıl önce kısa mesafeli radyo iletişim gösterileri yaptı ve Madison Square Garden’da bir havuzun etrafında radyo kontrollü bir tekneye pilotluk yaptı. Tesla ve Westinghouse birlikte Chicago’daki 1891 Dünya Kolomb Sergisini aydınlattı ve Niagara Şelaleleri’nde AC jeneratörleri kurmak için General Electric ile ortaklık kurarak ilk modern elektrik santralini yarattı. Bu arada elektrik akımı konusunda detaylı bilgi için ‘Elektrik Akımı‘ makalemizi okuyabilirsiniz.

Nikola Tesla’nın Başarısızlıkları, Ölümü ve Mirası

1895’te Tesla’nın New York laboratuvarı yandı ve yıllarca süren notları ve ekipmanı yok etti. Tesla iki yıllığına Colorado Springs’e taşınmış ve 1900’de New York’a dönmüştür. Böylece Finansör J.P. Morgan’dan destek aldı ve Long Island’daki Wardenclyffe’de dev bir kule merkezli küresel bir iletişim ağı kurmaya başladı. Ancak fonlar tükenmiş ve Morgan, Tesla’nın görkemli planlarına karşı çıkmıştır.

Tesla, son on yıllarını New York’taki bir otelde geçirdi, enerjisi ve zihinsel sağlığı solmuş olsa bile yeni icatlar üzerinde çalıştı. Üç numara takıntısı ve titiz yıkama, dehanın tuhaflıkları olarak reddedilmiştir. Son yıllarını şehrin güvercinlerini besleyerek ve iddiaya göre onlarla iletişim kurarak geçirdi.

Tesla, 7 Ocak 1943’te odasında öldü. O yılın ilerleyen saatlerinde ABD Yüksek Mahkemesi, Marconi’nin dört önemli patentini iptal etmiştir. Ancak Tesla’nın radyodaki yeniliklerini gecikmeli olarak kabul etti. Savunduğu ve geliştirdiği AC sistemi, güç aktarımı için küresel standart olmaya devam ediyor.

Nikola Tesla Buluşları

Nikola Tesla icatları, yaşamı boyunca sayısız teknolojik atılımlar oluşturur. 1856’da Hırvatistan’ın Smiljan kentinde doğan matematik ve fizik dehasıdır. Ayrıca bugün hayatımızı her gün etkilemeye devam eden yeniliklere katkıda bulundu. Üç yüzün üzerinde patente sahipti, ancak yalnızca bazıları için tanınmıştır. bu da fikirlerinin çoğunun test edildiğini ve başarısız olduğunu ya da hiçbir zaman iyi bilinmediğini gösteriyor.

Tesla’nın İndüksiyon Motoru

1882’de Graz Teknik Üniversitesi’nden ve Prag Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun olmuştur. Sonrasında elektromanyetik bir motor inşa etme fikrinin ilk eskizlerini çizdi. İlk işi, 1884’te eyaletlere göç etmesine yol açan ConEd için DC enerji santrallerinin perakende satışını gerektiriyordu. İcatlarından bazıları aşağıda verilmiştir. Bu arada ürün geliştirme konusunda detaylı bilgi için ‘Ürün Geliştirme‘ makalemizi okuyabilirsiniz.

  • AC Gücü (alternatif akım)
  • Tesla Bobini
  • Büyüteç verici
  • Tesla Türbini
  • gölge grafiği
  • Radyo
  • Neon Lamba
  • Hidroelektrik güç
  • Endüksiyon motoru
  • Radyo Kontrollü Tekne

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?