+90 545 969 90 76
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Elektromanyetik Bobin

23 Ocak 2021
484 kez görüntülendi
Elektromanyetik Bobin

Elektromanyetik bobin, yani diğer adıyla indüktör olarak bilinir, en basit elektrik bileşenlerinden birisidir. Bir iletken ve bir çekirdek olmak üzere iki farklı elemandan oluşur indüktör. İletken genellikle bakır telden yapılır ve çekirdeğin etrafına sarılır. Çekirdek etrafındaki bir döngüye sarım denilmektedir. Tel bir kaç döndürüldüğünde, ya da sarım yapıldığında bobin olarak kabul edilir. Elektromanyetik alan oluşturduğu için elektromanyetik bobin denir. Bir başka deyişle bobinin rolü, bir elektrik devresindeki endüktans sağlayan elemandır. Endüktans, devre boyunca akımın akışına karşı olan elektromanyetik bobinlere özgü bir elektriksel özelliktir.

İndüktör Nedir? ve Özellikleri

İndüktör olarak da bilinen bobin, iletken bir telin sarılarak bobin halini alması ile oluşturulan bir elektrik devre elemanıdır. Üzerinden akım geçen her iletken manyetik alan oluşturur. Manyetik alan hakkında daha detaylı bilgi için ‘Manyetizma‘ makalemizi okuyun.

indüktör manyetik alanı
İndüktör Manyetik Alanı

Bobin Sarımı ve Yöntemleri

Bobin sarımı hizmeti ve yöntemleri hakkında bilgi vermek üzere bu çalışma hazırlanmıştır. Bobin sarım hizmeti almak için bizi arayın. Elektrik mühendisliğinde bobin sargısı, elektromanyetik bobinlerin imalatıdır. Bobinler, devrelerin bileşenleri olarak ve motorların, transformatörlerin ve jeneratörlerin manyetik alanını sağlamak için ve hoparlör ve mikrofon imalatında kullanılır. Bir sargının şekli ve boyutları, belirli bir amacı yerine getirmek için tasarlanmıştır. Endüktans, Q faktörü, yalıtım gücü ve istenen manyetik alanın gücü gibi parametreler, bobin sargılarının tasarımını büyük ölçüde etkiler. Bobin sarımı, sarılı bobinin tipi ve geometrisine göre birkaç grup halinde yapılandırılabilir. Elektromanyetik bobinlerin seri üretimi otomatik makinelere dayanır. Bobin sarımı manyetik yapıların performansı açısından son derece önemli bir işlemdir. Sarım, genellikle makinelerde yapılmasına rağmen manuel sarım da halen kullanılmaktadır.

bobin sarımı
Bobin Sarımı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?